דילוג לתוכן

מגזין החיים הטובים / גיליון מס' 1

חזרה

זה לא משחק ילדים

כיצד הפכו קונסולות משחקי מחשב ללהיט בקרב דיירי הדיור המוגן?

באוקטובר 2010 התקיים בבית האבות "הדרים" שבכפר סבא טורניר טניס מפתיע ומיוחד. ראשית, גילם של המתחרים עמד על 70 ומעלה. שנית, בכל הטורניר לא נעשה שימוש ולו במחבט טניס אחד, ואת מגרש הטניס החליפו מסכי טלוויזיה גדולים.

היה זה הטורניר הישראלי הראשון לטניס ב- Wii המיועד לבני הגיל השלישי. למי שאינו מכיר, ה-Wii הוא סוג מתקדם של קונסולות משחקי מחשב, שהפכו פופולריות במיוחד בקרב הדור הצעיר. אחד מהדברים שמייחדים את ה- Wiiהוא השלט האלחוטי שלה, בעל יכולות שליטה אופטיות וחיישני תנועה ומיקום. השלט מתפקד גם כאביזר משחק בפני עצמו - במשחק טניס, למשל, השלט הופך לרקטה שבעזרתה מכים השחקנים בכדור הדמיוני.

12 המתמודדים בטורניר - כולם דיירים מבתי הרשת של "בית בכפר" ברחבי הארץ - למדו לשחק בקונסולות לאחר שאלה הותקנו בבתי הדיור המוגן. הסיבה להתקנה, אם תהיתם, לא היתה בידורית בלבד.

מאז יציאתן לשוק הבינלאומי, הסתבר כי לקונסולות יכולים להיות יתרונות מפתיעים בכל הקשור לטיפול בבני הגיל השלישי. בין היתר, המשחק יכול לעודד את המטופלים לעשות פעילות אירובית. הוא משפר את יכולות היציבה ושיווי המשקל שלהם ומחזק שרירים.

בשנים האחרונות הותקנו הקונסולות במחלקות פיזיותרפיה בבתי חולים, שם הן משמשות ככלי עזר לשיקום. באמצעות המשחק המטופלים מתרגלים שיווי משקל, העברות משקל ושימוש בגפיים הפגועות, תוך שהם מפיקים הנאה ועניין.

איל קרוגמן, מנכ"ל רשת "בית בכפר", סיפר באירוע כי פעילות Wii מתאימה לגיל הזהב, תומכת ביציבה ותורמת לחיזוק השרירים. מלבד היתרונות הטיפוליים, המשחק בקונסולות מעודד פעילות חברתית ואפילו מאפשר לבני גיל הזהב לשחק עם ילדיהם, נכדיהם וניניהם - ולחזק בכך את הקשרים החברתיים והמשפחתיים.

סימנייה