דילוג לתוכן

מגזין החיים הטובים / גיליון מס' 1

חזרה

אין גיל לחלומות

ברשת "בית בכפר" פועלות קבוצות תיאטרון ומקהלה. "המשתתפים הם אנשים עם גישה חיובית לחיים", אומר גיא הררי, מנחה הקבוצות. "והם עוד רוצים להספיק להגשים חלומות". הכוכב הבא הוא כאן

צילומים: עומרי אמסלם

 

לגיא הררי (37), זמר, שחקן ורקדן, לא היתה ילדות קלה. הוא גדל בכפר סבא למשפחה עם תשעה ילדים, ובשנות נעוריו איבד את שני הוריו בזה אחר זה. אך בכל השנים הקשות לא נטש את החלום לעמוד על במה, להופיע ולרגש קהל. בגיל 13 הצטרף ללהקת הורה הוד השרון, בצבא שירת בלהקת חיל האוויר, בהמשך השתתף בקדם אירוויזיון, והיום הוא זמר, שחקן ורקדן מצליח שמביא כבוד לישראל על במות העולם בזכות כישרונותיו.

בעודו הולך אחרי החלום הפרטי שלו וממשיך להציב לעצמו אתגרים, החליט הררי שאף פעם לא מאוחר מדי להגשים חלומות גם לאחרים, והוא מדריך קבוצות דרמה ומקהלה לבני הגיל השלישי ברשת "בית בכפר".

 

והשאר היסטוריה

איך הגעת לרעיון לעבוד עם בני הגיל השלישי?

"האמת היא שאת הצ'אנס הראשון קיבלתי ברשת 'בית בכפר'. פגשתי את אחת הדיירות די במקרה, והיא התעקשה שאני חייב להדריך אצלה בבית כשהיא התכוונה ל'בית בכפר גדרה'. והשאר היסטוריה".

 

במה שונה עבודה עם הגיל השלישי מעבודה עם צעירים? הרי רוב השחקנים והזמרים בקבוצות האלה כבר לא חולמים על קריירת במה.

"קודם כל, חוגי הדרמה והמקהלה הם מקום מפגש חברתי עבור אנשים יצירתיים. יש משהו בלהיות חלק מקבוצה יוצרת. אני עובד עם הקבוצות שנים ארוכות, נוצרים קשרים מדהימים בין המשתתפים. אנחנו מסגרת חמה מאוד של אנשים מוכשרים היוצרים יחד. אני יוצר קשרים עמוקים עם הדיירים, לפעמים גם אחרי שעות העבודה. אני מכיר את החיים בבתי הרשת לעומק. וגם אני מקווה שאזכה להגיע, בבוא העת, לדיור מוגן".

מופתעים מחדש

מהם האתגרים בעבודה עם בני הגיל המבוגר?

"בחוויה שלי, אנשים שמגיעים לדיור מוגן, ובוודאי אנשים שהצטרפו לקבוצת התיאטרון או המקהלה, הם אנשים עם גישה חיובית יותר לחיים. יש להם ציפייה מהגיל המבוגר והם עוד רוצים להספיק להגשים חלומות. זה קורה לנגד עיניי. הם בכל פעם מופתעים מחדש מהיכולת ללמוד טקסט בעל פה, לעמוד על במה ולרתק את הקהל. באמנות אין משמעות לגיל. "אני חושב שבכל גיל יש יופי. בגיל המבוגר היופי הוא בחופש. אתה כבר לא מחויב לעבודה ולגידול הילדים. אתה מנהל של עצמך. אני יודע שהרבה אנשים חווים את זה כמשבר, אבל יש פה גם פוטנציאל לאושר ולאיכות חיים. זאת הגדולה של 'בית בכפר' - היכולת להפוך את העצמאות לחוויה מיטיבה ולא משברית".

 

אנשים שעוברים לדיור מוגן חוששים לעתים מחוויה של "הילד החדש בכיתה". מה קורה אם מישהו לא משתלב בקבוצה?

הררי נחרץ וחד משמעי: "אין מצב כזה אצלי, אני נלחם על כל אחד. התפקיד שלי הוא לדעת לשלב אנשים חדשים בתוך קבוצה פועלת. מניסיוני, אין מצב שמישהו רוצה להיות חלק מהקבוצה ואינו משתלב. חשוב לזכור שמדובר באנשים שעברו דבר או שניים בחיים. התחרות והדינמיקה החברתית קיימת, אך מתונה באופן משמעותי. אנשים במודעות עצמית הרבה יותר גבוהה. באופן כללי, אני חווה אותם כאנשים אוהבי אדם. מקבלים בחיבוק דיירים חדשים שמצטרפים אלינו".

 

אתה נתקל ב"כישרונות מפוספסים" ב"בית בכפר"?

"לעתים אני ממש מתפעל מהיכולות של הדיירים. בהחלט יש כישרונות".

 

מרפא לנפש

מהי המשמעות של לעמוד על במה עבורך?

"עבורי אם אני עומד על במה משמע אני קיים", מצהיר הררי. "בעיניי זאת זכות לעמוד מול קהל ולהסב לו הנאה, לרגש אנשים. הבמה למעשה פתוחה עבור כל אחד. צריך איזשהו כישרון אמנם, אבל כישרון ויכולת לרתק קהל הם דברים שלפעמים מגלים כמעט בהפתעה. העמידה על הבמה היא סוג של מרפא לנפש, אני מרגיש את זה על עצמי. לפעמים אני מגיע במצב רוח לא טוב להופעה, ומצב הרוח משתנה מהקצה אל הקצה לאחר ההופעה. עצם הפוזיציה שבה בוחנים אותך, מחייבת אותך לצאת מעצמך, למצוא בעצמך יכולות אחרות".
הררי מעיד על כך שהוא תמיד מחפש את האתגר בעבודתו, ובין היתר הוא גם מנחה קבוצות שירה, משחק ומחול לבני נוער שבאים מרקע קשה. "תמיד רציתי להדריך בני נוער שקשה להם בבית, אולי בגלל הרקע המשפחתי שלי. מבחינתי, עבודה עם ילדים שסופגים בבית בעיקר קללות וביקורת זאת שליחות", הוא מסביר. "ילדים כאלה שזוכים פתאום להערכה ולמחיאות כפיים - הבמה מצילה אותם. ילד כזה פתאום מאמין ביכולת של עצמו. זאת יכולת שהוא בנה עבור עצמו, והיא שלו ככלי לחיים".

 

תעודת זהות

שם: גיא הררי

גיל: 37

עיסוק מקצועי: זמר, שחקן ורקדן

תפקיד: מדריך קבוצות דרמה ומקהלה ברשת "בית בכפר".

קורות חיים: נולד וגדל בכפר סבא, בבית עם תשעה אחים ואחיות, במצב כלכלי קשה. אמו ז"ל היתה זמרת תימנית מסורתית שליוותה כלות. הוריו נפטרו בזה אחר זה בשל מצב בריאותי קשה כשהררי היה רק נער. מאז שהוא זוכר את עצמו הוא רצה להיות על במה בתחומי המחול והמוזיקה. בגיל 13 הצטרף ללהקה הייצוגית הורה הוד השרון ובצבא שירת בלהקת חיל האוויר. לאחר השחרור עבד כמלצר מזמר לצד הראל סקעת וזמרים נוספים, שיחק בקאמרי ולמד משחק בבית צבי. הוא הופיע בקדם אירוויזיון והוציא אלבום בכורה, למד מחול קלאסי וממשיך ללמוד ולהתמקצע בסגנונות מחול שונים, ורוקד בלהקות פולקלור ישראליות המייצגות את המדינה בעולם. בשנה האחרונה יזם את חידוש פעילותה של להקת הורה הוד השרון שהיוותה עבורו נקודת אור בשנות נעוריו. לפני כמה שבועות זכה במקום הראשון בתחרות ברוסיה.

סימנייה