דילוג לתוכן

מגזין החיים הטובים / גיליון מס' 1

חזרה

כמה טוב שבאתם הביתה

עיצוב פרויקט מגורים כולל התייחסות רחבה למבנה כולו, עד לרמת המיקרו של יחידות הדיור. עיצוב פרויקט דיור מוגן כולל גם חשיבה על האסתטיקה והיוקרה לצד הנוחות והפונקציונליות. מעצבת הבית מסבירה כמה זוויות עיצוביות שחשוב לקחת בחשבון

צילום: עדי גלעד

 

בית הוא כידוע לא רק ארבעה קירות וגג. ממקום שבו אנחנו מבלים את מרב שעות היום, אנחנו מצפים שיהיה לא רק פונקציונאלי ותואם לצרכינו, אלא גם נעים לעין, יפה ומזמין. מקום שיהיה מעוצב על פי טעמנו, שיעניק לנו הרגשה של בית חם, שיהיה לנו כיף לחיות בו ושנשמח להזמין אליו אורחים. כדי להשיג את כל התחושות הללו, וכדי שהבית יהיה גם נוח, נגיש ופונקציונלי, גייסו ב"בית בכפר" את המעצבת חני גולן אבן-טוב. גולן אבן-טוב נענתה לאתגר לעצב עשרות דירות פרטיות כך שיתאימו לצרכיהם של דייריהן השונים, ובו זמנית לדאוג שהמתחם כולו ירגיש כבית עבור דייריו ואורחיהם.

 

בטיחות ונוחות

"העיסוק בעיצוב פנים הוא עבורי לא רק מקצוע, אלא אורח חיים", מספרת גולן אבן-טוב (42). "אני נהנית מאסתטיקה באשר היא ובכל תחומי החיים. אם זה בהנאה מפרטי עיצוב שונים ומתכנון הבית, ובין אם באופנה ובאוכל טוב. אני מאמינה שכל הדברים הללו נותנים צבע חזק יותר לחיינו וגורמים לנו להרגשה כללית טובה יותר".

העקרונות של אסתטיקה, עיצוב ותכנון חכם נכונים במפגש מול אוכלוסיית הגיל השלישי כמו מול כל אחד אחר. עם זאת, יש קריטריונים שהם ייחודיים לעיצוב דיור מוגן. בטיחות ונוחות הן קריטריונים חשובים בהתאמת הבית החדש לדיירים, אבל חשוב שלא יבואו על חשבון העיצוב והטעם. רצפה ישרה ומפולסת, ריצוף שאינו חלק ובדרגה גבוהה ביותר, חלוקת חדרים מדויקת לצרכים, פתחים רחבים המתאימים למעבר כיסאות גלגלים, גובה הארונות המותאם לגיל השלישי, תאורת חירום ולחצן מצוקה בכל חדר - כל אלה אלמנטים שחיוני ליישם בדיור מוגן.

 

נפגשים ומארחים

מעבר לצרכים הפרקטיים של כל דייר ודיירת, יש צורך לתכנן את הדירות ואת החללים הציבוריים של הבתים מתוך מחשבה על עיצוב מעודכן ומסוגנן.
ב"בית בכפר" מקפידים קודם כל על עיצוב חם ונעים. המטרה היא להעביר לדיירים תחושה נעימה בכל מקום במתחם. זאת לאורך כל תהליך התכנון העיצובי: החל מבחירת חומרי הגלם, דרך הקפדה על נוחות ועד שמירה על אקוסטיקה נכונה.

גם הפונקציונלית כאמור חשובה, ולכן באזורים הציבוריים במבנה יש מתקנים שמתאימים לאירוח ארוחות גדולות, לאירוח נכדים ואפילו לאירועים משפחתיים. למעשה, עיצוב הבית כולו מעודד את הדיירים לשהות בחברותא ובמפגשים חברתיים - יש בו שפע של פינות ישיבה המתאימות למפגשים אינטימיים כמו גם למפגשים מרובי משתתפים.

 

מעבירים זיכרונות

ברוב המקרים, הדירות בדיור מוגן קטנות יותר מהבתים שבהם גרו הדיירים לפני המעבר. אמנם ברשת "בית בכפר" הדירות גדולות באופן משמעותי מהמקובל בדיור מוגן, אך בכל זאת מדובר בשינוי תפישתי. "המחשבה על מעבר מדירה גדולה שבה התגוררה משפחה שלמה לדירת שני חדרים קשה לעתים לעיכול", מספרת גולן אבן-טוב. "בזכות הניסיון הרב שלנו בנושא, אנחנו יודעים להעריך מה הכרחי שיהיה בדירה בדיור מוגן ומה פחות הכרחי.
אני נפגשת עם דיירים חדשים ואנחנו מנסים יחד לחשוב כיצד יוכלו להעביר את ביתם הקודם, על כל הזיכרונות והרגשות שכרוכים בו, לדירה החדשה".

 

בית בתוך בית

"אנו מתייחסים לדירות הפרטיות כיחידות דיור מלאות עם כל האלמנטים שיש בדירה סטנדרטית ויותר, אך מחוץ לאותה דירה פרטית מחכה לדיירים בית שוקק חיים, עמוס פעילויות ומפגשים אנושיים מרתקים", מדגישה גולן אבן-טוב. "הבית כולו שייך לדייריו. מעבר למפתן הדלת של הדירה הפרטית יש בית גדול ופעיל".

 

רעיונות גדולים שכדאי להכניס הביתה

עברתם לדיור מוגן? מזל טוב! חני גולן אבן־טוב נותנת כמה עצות מקצועיות שיעזרו לכם בעיצוב הדירה החדשה

  • רבשימושי: רהיטים בעלי יותר משימוש אחד יוכלו להוות פתרון פרקטי ויסייעו בהפחתה או בהסתרה של חפצים שאינם בשימוש יומיומי. כדאי להשתמש ברהיטים דו-תכליתיים, כמו ספסל ישיבה שבחלקו התחתון מקום לאחסון שמיכות או ספרים. גם רהיטים מסוימים, כמו שולחנות או מזנונים, יכולים לשרת כמה מטרות.
  • משחק הכיסאות: ספה דו־מושבית קטנה עם שתיים־שלוש כורסאות שאפשר להזיז ממקום למקום ייצרו פינות ישיבה דינמיות. שולחן אוכל כדאי לבחור מהסוג שנפתח בעת הצורך.
  • בקו נקי: ככל שהרהיטים יהיו בעלי קווים נקיים יותר, תתקבל תחושה של חלל גדול יותר. כך למשל, רצוי שהמיטה בחדר השינה תעוצב בקו נקי ולא כבד ומאסיבי.
  • רואים שקוף: חכם לעשות שימוש ברהיטים בעלי משטחי זכוכית, כמו שולחן או ויטרינה. שקיפות הזכוכית תורמת לאשליית הגודל.
  • הגודל קובע: גם אריחים גדולים יתרמו לאשליה של גודל בחדר קטן.
  • שייכנס החוץ בפנים: וילונות חצי שקופים נותנים תחושה של חיבור חזק בין פנים לחוץ, תחושה של המשכיות והגדלת החלל.
  • ראי, ראי שעל הקיר: כדאי לעשות שימוש במראות רחבות, נקיות וללא מסגרת, בחדר הרחצה ובכניסה לדירה.
  • זהירות! רצוי למעט בחפצים ובאביזרים המונחים על הרצפה והעלולים לגרום לנפילה.
  • משפחה שכזאת: אפשר וכדאי להקדיש קיר שלם לתמונות משפחתיות או לתמונות מטיולים.

 

סימנייה