דילוג לתוכן

מגזין החיים הטובים / גיליון מס' 1

חזרה

מצוינות בבריאות ב"בית בכפר"

ברשת "בית בכפר" לוקחים את הבריאות ברצינות. בראש המערך הרפואי עומד ד"ר יעקב פלדמן, מומחה בעל שם עולמי לרפואת מבוגרים. ד"ר פלדמן מסביר מהי שגרת הטיפול במערך הרפואי שעליו הוא אמון, כיצד מונעים מחלות וכיצד מונעים הישנות המחלה וסיבוכים כתוצאה ממנה, כשהיעד הוא אריכות החיים ואיכות החיים של הדיירים. ואכן אנו עדים ב"בית בכפר" להארכת תוחלת החיים של הדיירים ולמעבר נמוך למחלקות סיעודיות

צילום: עומרי אמסלם

 

טיפול מתאים מאריך חיים

זה קריטי לתת טיפול ייעודי לבני הגיל השלישי, לאבחן נכון ובכך להאריך חיים. השיפור באריכות החיים ובאיכותם נובע מטיפול רפואי נכון: מי שמקבל טיפול רפואי מתאים - יחיה יותר. היום כבר מבינים כי המפתח לאיכות חייו של אדם מבוגר טמון במידת התמחותו של הרופא המטפל.

 

הערכה מקיפה

הערכה גריאטרית מקיפה הבוחנת את המצב השכלי מאפשרת לחולים לקבל טיפול מהיר ומוקדם. הגישה הטיפולית הגריאטרית שלנו היא מתוך ראייה כוללת של הבעיות הגופניות, הנפשיות והחברתיות.

 

זמינות מעניקה ביטחון

הערכה גריאטרית היא שירות יקר משום שנדרש לכך צוות רבמקצועי, ולכן הוא אינו דומה לרפואה מקצועית אחרת. חלק מקופות החולים מפעילות מרפאות להערכה הגריאטרית, אך בהיקף מצומצם, הן מבחינת מספרן והן מבחינת פיזורן הגיאוגרפי. ב"בית בכפר" הצוות הרפואי המקצועי זמין ונגיש לדיירים. בנוסף, יש שירות רפואי של 24 שעות. זה נותן תחושת ביטחון בעיקר כשמדובר ברפואת חירום, ולמהירות התגובה יש חשיבות עצומה.

 

רפואה מונעת

המניעה היא אולי הדבר החשוב ביותר, אחרי הגנטיקה, שישפיע על איך תיראה הבגרות של האדם, ולכן אחד הדברים הראשונים שהנהגנו ב"בית בכפר" הוא מערך של רפואה מונעת. אנו עורכים בדיקות סקר תקופתיות כדי לטפל בבעיה כשהיא קטנה ובשליטה. אנחנו נלחמים על אריכות החיים, ובעיקר על איכות החיים של המבוגרים.

 

חזרה לתפקוד

לרוב אדם מגיע אל רופא גריאטרי לאחר ירידה דרמטית בתפקוד. ברוב המקרים נצליח לשחרר את המטופל במצב טוב יותר. המטרה שלנו היא לאפשר לו חזרה לתפקוד עצמאי.

 

אתגר משמעותי

אחד האתגרים שלנו כרופאים גריאטרים הוא להעריך בצורה נכונה את תפקודם של המבוגרים. זהו אתגר משמעותי ובעל חשיבות עצומה, שבא לבחון את המצב הקוגניטיבי ואת הסיכון להידרדרות תפקודית ושכלית, לבדוק מהי יכולת המבוגרים לדחות מוגבלויות, ובמיוחד להבין מהו הטיפול היעיל ביותר שאפשר להעניק להם.

 

ראייה מערכתית

אנחנו מטפלים באדם מבוגר מתוך ראייה של כל מערכות הגוף - קרדיולוגית, מסת שריר, התייחסות לאספקט הקוגניטיבי. גם הסימפטומיולוגיה שונה לחלוטין. צריך להיות מומחה בגיל המבוגר כדי לאבחן במהירות. הניסיון עושה את ההבדל וישפיע על אריכות החיים של המבוגר ועל איכותם.

 

רגישות למרקם המשפחתי

אנחנו מטפלים לא רק בחולה, אלא חייבים ברגישות למרקם המשפחתי כולו. התבגרות של הורה משפיעה מאוד על חיי ילדיו, הם עוברים תהליך של קבלה והפנמה של המצב. אנחנו זוכרים שתפקוד המשפחה חשוב ביותר, ומשפיע באופן ישיר על תפקוד האדם המבוגר, על איכות חייו ועל בריאותו הפיזית והנפשית. ככל שהעומס המופעל על המשפחות קטן, כך משתפרים גם הסיכויים לאיכות חיים טובה בקרב המבוגרים. לכן דיור מוגן הוא פתרון חשוב מאוד.

תעודת זהות

שם: ד"ר יעקב פלדמן

מצב משפחתי: נשוי ואב לשלושה

ניסיון מקצועי: רופא כ 30-שנה, עוסק בגריאטריה יותר מ 20-שנה.

תפקיד: מנהל את המערך הרפואי ב"בית בכפר" ומנהל המחלקה הגריאטרית במרכז הרפואי מאיר.

קורות חיים: ד"ר פלדמן היה חובש קרבי והתאהב במקצוע. הוא למד ברומא ובתל אביב ועשה התמחות ברפואה פנימית במרכז הרפואי מאיר. לאחר ההתמחות ניהל מרפאת רפואה כללית כרופא בכיר, ולאחר מכן חזר למאיר והתמחה בגריאטריה.

 

סימנייה