דילוג לתוכן

מגזין החיים הטובים / גיליון מס' 2

חזרה

התמונות מדברות בעד הקורס

קורס צילום ייחודי מאפשר לדיירי בית בכפר חוף כנרת להנציח את הנופים הנפלאים ואת יקיריהם, לרכוש מיומנויות חדשות, ואף להציג את יצירותיהם בתערוכה. טכנולוגיה והשראה בשירות הגיל השלישי

קורס צילום ייחודי המתקיים בבית בכפר חוף כנרת, מציע למשתתפיו חווית יצירה באמצעות צילום וגם מקנה להם הרבה מאוד ידע. מדריך החוג הוא מאיר לבבי, צלם ומורה לצילום שבשנים האחרונות מלמד בעיקר את בני הגיל השלישי.

שני קורסים כבר הסתיימו בהצלחה, עם תערוכה מסכמת. כל קורס נמשך 4 חודשים וכולל 12 מפגשים המתמקדים ביסודות הצילום, עקרונות שימוש במצלמה הדיגיטלית שהבנתם תורמת לתוצאות טובות יותר, לימוד ותרגול טכניקות שונות ופיתוח זווית ראייה אישית וייחודית, המאפשר למשתתפים להפוך את הצילום לכלי ביטוי אישי ואמנותי.

במהלך הקורס מתנסים המשתתפים בין היתר בצילומי פורטרט, צילומי טבע ועוד ולומדים לשקף את אופן ההתבוננות שלהם באמצעות צילום. משתתפי המחזור השני יגאל שפירא, נעמי גולדברג, יהודה יבנה, גליה סממה ובני הזוג רותי ואברהם בן עמי, הציגו את הבציר המשובח של צילומיהם בתערוכה שנקראה "פורטרט" והושקה בלובי הבית באוקטובר. כולם כאחד נלהבים מהחוויות החדשות שהקורס העניק להם וממליצים עליו בכל לב.

 

יגאל שפירא  |  דייר בבית בכפר שנתיים וחצי, בן 77

הגעת לקורס עם רקע בצילום?
נחשפתי לראשונה לעולם הצילום בשנת 1961. עברתי קורס ייעודי לצילום במסגרת הכשרתי לעבודה בשב"כ. בקורס למדנו את הפרטים הטכניים, אך כל שאר התכנים בקורס היו ייעודיים לתפקיד. כדי שנוכל לבצע אותו בצורה הטובה ביותר קיבלנו מצלמת לייקה שהיתה הכי חדישה אז. כשפרשתי משירותי בשב"כ המשכתי לצלם להנאתי, בטיולים בעיקר.

איך השפיעו עליך משימות הקורס?
באמצעות המשימות שנתנו בקורס, למדתי כיצד להשיג את התמונה שאני מבקש לעצמי. כצלם, אתה נדרש לקבל מספר החלטות אל מול הניצב מולך - מה אתה רוצה לכלול בתמונה ומה להחסיר, מה יהיה בפוקוס התמונה וכן הלאה. המשימות חידשו בי את התשוקה להפיק מהתגלמות הטבע והנוף את התמונות שאני חפץ בהן. בהשפעת הקורס אני מתבונן במראות אחרת. לטובת העניין, גם התחדשתי במצלמה ואני מצויד בה בקביעות בהליכות הבוקר.

האם חווית אתגר טכני כלשהו?
בכלל לא. ההפך הוא הנכון. לקחתי את הידע הטכני שיש לי בצילום והמרתי אותו לטכנולוגיה של המצלמה הדיגיטלית, שאף מ קלה על הצילום ומשפרת את איכות התמונה. לעיתים אני בכל זאת משחזר ימים עברו, מבטל את מצב ה"אוטומט" במצלמה ובוחר בעצמי את הפרמטרים לצילום.

האם המצולמים שלך משתפים פעולה?
מרבית המצולמים שלי הם נכדיי והם משתפים פעולה בשמחה. מעבר לכך, צילומי הם בעיקר טבע ונוף.

האם אתה ממליץ על קורס צילום?
בוודאי! בכל גיל! ובטח לבני גילי שלא התנסו בחוויה כזאת. עבורי, אני אשמח אף בקורס המשך צילום בטבע ועוד.

 

רותי ואברהם בן עמי  |  ​דיירים בבית בכפר חוף כנרת כ- 4 שנים. בני זוג ירושלמים שמימשו חלום לגור ליד הכנרת. רותי בת 69 ואברהם בן 72.

אברהם מספר שראשית העניין הוא חלום ללמוד צילום, הם ביררו במכללות וכדו' העלות היתה יקרה ונדרש מהם לרכוש מצלמה לפי דרישות ספציפיות ולכן ויתר על העניין, עד שהגיע לבית בכפר, שם נהנה מהקורס )וללא תשלום!( וכך הגשים חלום!

איזו חוויה הקורס מבטא אצלכם?
רותי
: שנינו משתתפים בקורס כבר בפעם השנייה. בעיקר למדנו להביט על דברים אחרת ולאפשר לתמונות לדבר. בעקבות הקורס אני מסתכלת היום על המראות סביבי אחרת, לא רק על הנוף אלא בכלל.
אברהם: לימודי צילום הם מבחינתי חלום שהתגשם. בעבר רציתי ללמוד צילום וויתרתי כי עלויות הקורס והמצלמה המסוימת שנדרשה אז היו יקרות, אז החלום נדחה. כאן בבית בכפר נהנינו מקורס מצוין וללא תשלום. בקורס למדנו "לצאת מהקופסה", לחשוב אחרת, קיבלנו השראה לא רק במציאת מצולמים מבני המשפחה ונופים מתאימים, אלא גם באיתור אובייקטים מתאימים נוספים ובהסתכלות עליהם.

איך שיתוף הפעולה של המצולמים?
אברהם:
יש סוגים שונים של צילום, אני התאהבתי בצילומי פורטרט. גיליתי שאני מרגיש סיפוק רב בתפיסת רגע מסוים בהבעה של בני האדם ותיעודו. המצולמים שלי שמחו עד כה מאד להצטלם, אני מאידך פחות אוהב לראות את עצמי בתמונה. תמיד הייתי כך. ללא קשר לגיל. אני פשוט מעדיף לצלם מאשר להצטלם.
רותי: לי אין שום בעיה להצטלם.

האם נתקלתם באתגר טכני במהלך הקורס?
אברהם:
כן, בעיקר בתחילת הקורס. השיעורים הראשונים עשירים במידע טכני ובמושגים חדשים ולוקח זמן לעבד ולהבין את הדברים. אך ככל שתרגלנו שימוש במצלמה, למדנו את האפשרויות הטמונות בה. ישנם משתתפים שלא צלחו את השיעורים הטכניים, בעיקר את המעבר של תמונות מהמצלמה הדיגיטלית למחשב, אבל אולי זה יקרה בהמשך.
רותי: בנושא זה בעיקר עזרנו אחד לשנייה ולימדנו כיצד עושים זאת. המורה התרכז בעיקר בלימוד המצלמה ויסודות הצילום.

האם היה עליכם להצטייד במצלמות חדשות?
רותי:
השתמשנו במצלמות הדיגיטליות שכבר היו ברשותנו. לא היה צורך או חובה להצטייד בחדשות. עם זאת, כשאברהם רצה להתחדש במצלמה, המורה סייע לו רבות בכך.

האם קבלתם השראה לצלם?
בוודאי. במהלך הקורס קיבלנו משימות. מעיין "שיעורי בית" אותם היינו צריכים לבצע ולהכין משיעור לשיעור. עם הלמידה באו התיאבון וההשראה לצילום שאנו חשים גם כיום, אחרי סיום הקורס.

 

יהודה יבנה  |  דייר בבית בכפר חוף כנרת כ 3- שנים, ביחד עם דרורה רעייתו. שניהם באמצע שנות ה 70 לחייהם.

ספר על חווית הקורס עבורך
עיקר החוויה עבורי היתה רכישת כלים מקצועיים כיצד להשתמש בקופסה הזאת שנקראת מצלמה. בעבר, רק לחצתי על מתג כדי לצלם. היום אני מבין את האפשרויות הטמונות במצלמה ומנסה למצות אותן.

הגעת לקורס עם רקע בצילום?
שום רקע. כאחד האדם - היה לי ניסיון בצילומי משפחה בעיקר.

נתקלת בקושי בשיתוף פעולה של מצולמים?
לא היה שום קושי. כל האנשים שצילמתי שתפו פעולה יפה. נשים נוטות להיות יותר קפדניות באופן שבו הן מצטלמות, אך בדרך כלל היה שיתוף פעולה טוב. לי עצמי, אגב, אין כל בעיה להצטלם.

האם חווית קושי טכני?
בהתחלה כן. קיבלנו מידע טכני חדש ולקח זמן להבין אותו, אך עם הזמן והתרגול הכל הסתדר.

באיזו מצלמה השתמשת?
השתמשתי במצלמה דיגיטלית מסוג קנון, שנמצאת ברשותי כבר כמה שנים.

ולסיכום?
אני ממליץ להתנסות בקורס הצילום. מקבלים ידע חדש ומעשיר שהופך את חווית הצילום ואת התמונות למשהו אחר לחלוטין. לאחר קורס הצילום בקרנו אשתי ואני בשוויץ, שם חוויתי צילום נוף כבר לגמרי אחרת.

סימנייה