דילוג לתוכן

מגזין החיים הטובים / גיליון מס' 2

חזרה

WBA - התוכנית החדשנית להעצמה והארכת החיים לגיל השלישי

בעזרת רופאים מהשורה הראשונה, שף צמרת, מומחים לפעילות גופנית, תרבות ותזונה - גיבשנו ב"בית בכפר" תוכנית בלעדית בתחום הדיור המוגן, המבטיחה שהדיירים שלנו יחיו חיים פעילים יותר, חברתיים יותר ובריאים יותר

צילומים: אילן בשור

מאז היווסדה, רשת "בית בכפר" נמצאת תמיד בחזית החדשנות של תחום הדיור המוגן. כעת, אנחנו מציגים תוכנית חדשנית ובלעדית - WBA - Well Being Accelerator - תוכנית להעצמה והארכת החיים.

 

איך זה עובד?

במסגרת התוכנית מקבל כל דייר ברשת ליווי של צוות מומחים שיעבוד איתו בחיי היום יום. רופאים, תזונאים, מדריכי כושר ומדריכי תרבות, כדי לתרום לרווחתו ולתחושת האושר שלו. לצד המומחים זוכים הדיירים שלנו להשתמש במיטב המתקנים כדי ליישם את החזון: מסעדות, מכוני כושר, אולמות תרבות, חדרי חוגים נגישים, מרפאות מתקדמות וכו'.

 

המומחים שלנו

פאנל המומחים שלנו מורכב מפרופ' איתן פרידמן מבית החולים שיבא שמלווה את המערך הרפואי של רשת בית בכפר; השף צחי בוקששתר שמוכר לנו מתוכניות הטלוויזיה שלו ומרשת המסעדות BLACK  ו- DRAFTS&MORE  שמשמש כיועץ קולינרי ותזונה; מומחית הכושר הגופני חיה הלפרין, מנהלת אקדמית במכללת וינגייט האחראית במסגרת התוכנית החדשה על הפעילות הגופנית; על הצד התרבותי מופקד איש הרדיו המיתולוגי מולי שפירא, שמונה כיועץ הראשי לרשת בנושאי תרבות, פנאי ובידור; את הזווית החברתית של התוכנית מעניקה הסוציולוגית הרפואית וחוקרת ההזדקנות פרופ' שרה כרמל מאוניברסיטת בן גוריון, היועצת הראשית בתחום איכות החיים של רשת בית בכפר שתורמת לתוכנית מניסיונה ומהידע הרב שלה.

 

 ליווי רפואי מקצועי וצמוד

במסגרת התוכנית התאמנו את מערך הרפואה בבית בכפר לצרכים המיוחדים של בני גיל הזהב. המטרה - אריכות חיים ואיכות חיים. הליווי הרפואי מתחיל עוד לפני הקבלה לבית בכפר, כאשר הדייר מגיע לוועדת קבלה רפואית, ונמשך במשך כל זמן שהות הדייר בבית כאשר רופאי בית בכפר מבצעים מעקב אחרי כל הבדיקות הסדירות והתקופתיות של הדיירים. אנו מבצעים בדיקות סקר תקופתיות כדי למנוע מחלות ולטפל בבעיות כשהן קטנות ובשליטה. כל הבדיקות מוצעות לכל הדיירים.

בין השירותים שיקבלו הדיירים במסגרת התוכנית: בדיקת עיניים, בדיקות א.ק.ג, בדיקות ממוגרפיה לנשים, בדיקות דם וכו'. בנוסף, חיסונים נגד שפעת, דלקת ריאות ועוד. בנוסף ייערך מעקב רפואי מותאם אישית לכל דייר, בהתאם למצבו - ויינתנו לו המלצות ליישום בחיי היומיום.

 

 

ארוחות מותאמות ומאוזנות

הבדיחה הישנה, שמכיר כל אחד שעשה אי פעם דיאטה, מספרת שאם אוכלים עוגת שוקולד וקצפת בחושך אז אין בה קלוריות. עם השנים החשיבות של תזונה נכונה הופכת אפילו לחשובה יותר - לבריאות ולאיכות החיים.

בעולם בו 60% מהתחלואה היא תולדה של תזונה, כולנו מודעים ליחסי הגומלין בין המצב הבריאותי לתזונה: תזונה נאותה מסייעת בשמירה על המצב הבריאותי, ומצב בריאותי תקין מאפשר תזונה טובה.

התזונה בבית בכפר פותחה והותאמה לצרכים המיוחדים של הגיל השלישי. כל הארוחות מותאמות ומאוזנות לצרכים אלה.

 

 

 מענה מושלם לצרכים החברתיים

לא טוב היות האדם לבדו. הבדידות אינה טובה לבריאות הפיזית. ולבריאות הנפשית והיא מהווה גורם ישיר לירידה בפעילות גופנית, חיוניות, שמחת החיים ואף ביכולות הקוגניטיביות. מחקרים מדעיים מראים כי ניתן "להתבגר נכון וטוב" כאשר ניתן לקיים חיים בצוותא, יחד עם שמירת הפרטיות והעצמאות האישית. בנוסף, מחקרים מראים כי החיים בדיור מוגן טובים יותר מחיים בקהילה מכיוון שהם מונעים את תחושת הבדידות ובכך מעניקים חיים טובים, בריאים ויציבים יותר.

בבית בכפר אנו יוצרים כל העת מסגרות חברתיות חווייתיות, פעילויות משותפות ומגוונות ומעודדים כל דייר להמשיך וליהנות ממעגלים חברתיים וזוגיים אשר אינם תלויים בתדירות וביכולת של חברי העבר או המשפחה לבקר ולשמור על קשר. כמו כן, זה אינו סוד שככל שאנו מתבגרים אנו נדרשים לעיתים להיעזר בסובבים אותנו.

לכן, בנוסף למעגל החברתי המחבק המורכב מדיירי הרשת, כל דייר ודייר גם נהנה ממעגל חברתי נוסף המורכב מהצוות המקצועי אשר עומד לרשותו בכל עת ומול כל צורך עם אוזן קשבת, סבלנות ומתן מענה מושלם.

במסגרת התוכנית הדיירים יוכלו ליהנות מפעילויות כמו שירה בציבור, ארוחות משותפות, ועד דיירים, קבוצות תמיכה והתנדבות.

 

 

פעילות גופנית בהסתכלות הוליסטית

יש אלף תירוצים לא לעשות פעילות גופנית, אבל ברגע שמתחילים - מתמכרים לתחושה. על הדרך מרוויחים שיפור בתפקוד מערכות הלב, כלי הדם ומערכת הנשימה - כמו גם חיזוק השרירים והעצמות והפחתת הסיכון למחלות. פעילות גופנית תורמת לא רק לבריאות הפיזית אלא גם מונעת דיכאון, משפרת את הקואורדינציה ועוזרת במניעת נפילות ועוזרת ביכולת הריכוז.

ברשת בית בכפר בנינו מערך שלם המותאם בתחום הכושר. החל ממתקני ספורט ייחודיים המותאמים לגיל הזהב, דרך צוות מאמנים ומגוון עשיר של קורסים ותוכניות אימון אישיות.

מומחי בית בכפר עומדים לרשותכם עם ידע עשיר בתחום, תוך הסתכלות הוליסטית הכוללת את יכולת המתאמן, מצב בריאותו והעדפותיו האישיות. הפעילויות הספורטיביות שאנו מציעים כוללות בין השאר פלדנקרייז, התעמלות במים, יוגה כיסאות, התעמלות מזרנים, התעמלות כיסאות ועוד. בנוסף מקבל כל דייר הדרכה והמלצות מותאמים אישית לפיתוח סיבולת לב - ריאה, תרגילי כוח לחיזוק השרירים ותרגילי גמישות לשיפור טווח התנועה של השרירים.

 

 

הנאה תרבותית משעות הפנאי

אחרי שנים של רדיפה אחרי עבודה, גידול ילדים וכו' - הכניסה לגיל השלישי מפגישה אותנו עם אויב מתוחכם - שעמום. הזמן הפנוי הוא הזדמנות נהדרת למלא את היומיום בתכנים, עשייה ויצירה שתמיד חלמנו לעשות.

בבית בכפר אנו משקיעים מחשבה רבה ביצירת מעגלי תוכן תרבותי לצד פעילויות פנאי והעשרה רבות ומגוונות. על פי התוכנית שלנו מומלץ לכל דייר להשתתף לפחות ב-2 פעילויות שבועיות קבועות. תוכנית תרבות הפנאי גדושת כל טוב. היא דינאמית ומותאמת להעדפות הדיירים, לשם כך אנו בונים עם כל דייר תוכנית פנאי אישית המתאימה לו. אנו מנטרים את שביעות הרצון של הדיירים וכל העת עורכים התאמות במידת הצורך.

פעילויות התוכנית כוללות: חוגי ברידג', דרמה, פעילויות מוזיקליות שכוללות שירה ונגינה, לימודי שפות, קורס מחשבים, חוגי שחייה, הצגות תיאטרון וסטנד-אפ, הרצאות, קונצרטים, הקרנת סרטים, קבלות שבת ולימוד תנ"ך, הפקת עיתון הרשת ופעילויות פנאי מהנות נוספות.

 

סימנייה